Tävlingar på g.

Torsdagen d. 30 augusti
Det är dags för finalen i våran 5-dagars serie.
Vi kör på kajen vid Byälven i Säffle
Lottning 17,00
Tävlingstid 17,30-20,30   OBS! Tiden!!!!!
Välkomna 


Söndagen d. 2 september.
Nu är det dags för finalen i vår 7-dagars 2-manna lag serie.
Även nu kör vi på kajen vid Byälven i Säffle.
Lottning 08,30
Tävlingstid 10,00-14,00
Välkomna.

 

SM-Mete…..Så här blev årets resultatlistor.

imagesSM-Mete 2018 är avgjort !

Och för Värmlands del, blev det ju några pallplatser även i år, Vi börjar med den individuella tävlingens topp tre, vilka är som följer:

Herrveteraner: 2:a Conny Andersson, SFK Wasa.
Damveteraner: 2:a Sylvia Jarmuszewski, SFK Wasa.
Äldre Damveteraner: 1:a Ingvor Göransson, SFK Wasa.

Och så även en del lagplaceringar inom topp tre:
Herrveteraner: 2:a SFK Wasa, bestående av,
Ingemar Lindgren, Kenneth Danielsson och Conny Andersson.

Äldre Damveteraner: 1:a Torsby SFK, bestående av,
Birgitta Engström, Britta Kullberg och Marianne Sundin.

Stort Grattis till er alla.

Resultatlistorna i sin helhet finns nu inne på sidan, vilka ni också hittar här nedanför.
Individuella resultatlistan HÄR, och Lagresultatet HÄR

 

Ett par resultat.

Den näst sista deltävlingen i 7-dagars 2-mannalagserien avgjordes under den gångna veckan, och vi gratulerar Niclas och Sören till ännu en seger.
Hela resultatsammanställningen ser du HÄR


I lördags var det dags för årets upplaga av tävlingen ”Tre Broar” i Sunne.
Fick resultatlistan därifrån nu, i alla fall de två bästa i respektive klass, där vi ser att våra medlemmar lyckades bra, för i klassen:

Herr, blev Bo Nilsson 2:a
Dam, Monica Högman 1:a och Maj-Britt Nilsson 2:a

Grattis till de placeringarna

Resultatlistan ser ni HÄR


SM-Mete har ju också genomförts under helgen, och de resultaten återkommer vi med när vi hittar desamma.

 

 

Metet, nu i helgen, för de som inte åker på SM

Metet m.m. i Värmland, under SM helgen.


Helgen d. 25-26 augusti
SM-Mete


För er som inte åker på SM, finns en del att välja på.

Tävlingen 3 broar i Sunne 2018Lördagen d. 25 augusti
Metetävlimgen, 3 broar i centrala Sunne
Tävlingstid 10,00-14,00
Mer info på fotot, här brevid.


Lördagen d. 25 augusti.
SFK Trekroken kör Barn/Ungdoms KM på Karba
Lottning 09,30
Tävlingstid 10,00-12,00
Välkomna


Söndagen d. 26 augusti
Nordmarksfiskarna (SFK Väst) arrangerar ”Grensekongen” i Römsjöen (samma ställe som 2016)
Anmälan på plats från ca. 08,30
Tävlingstid 11,00-14,00
Alla är Hjärtligt Välkomna.

 

KM-Internationellt Mete.

ResultatbildI söndags avgjordes KM-Internationellt Mete, i Byälven, Säffle.
10 deltagare gjorde upp om mästartiteln, vi gratulerar Stefan Simon till tävlingens högsta vikt, och därmed blev han också Klubbmästare 2018.

Hela resultatlistan finns nu inne på sidan, och som vanligt, en länk till densamma HÄR.

Så gick det i Sunne.

Resultatbild Cup 5

Den femte och avslutande deltävlingen i årets DM-Cup Mete avgjordes i dag, i Sunne, där ett trettiotal mötte upp till start.
Bäst lyckades Erik Backen, Åmotfors AFKT, med dagens högsta vikt på 3703 gram.

Stort grattis till den segern.

Våra egna, som placerade sig inom topp 3 var:
HS 2:a Kristian Bergström
HS 3:a Tomas Johannesson.
ÄDV 1:a Monica Högman.

Den resultatlistan finns nu inne på sidan, och du ser den också direkt HÄR. 

11

I och med dagens tävling, så vet vi också hur pallen ser ut gällande totalen över DM-Cup Mete 2018.
(Fotot visar segrarna i respektive klass, förutom Morgan Rehn, som tyvärr inte var kvar när bilden togs.)

Herrseniorer:
1:a Daniel Malmqvist, SFK Wasa, 45 poäng
2:a Dennis Einarsson, SFK Wasa, 42 poäng
3:a Kristian Bergström, SFK Trekroken, 41 poäng

Herrveteraner:
1:a Conny Andersson, SFK Wasa, 43 poäng
2:a Ingemar Lindgren, SFK Wasa, 42 poäng
3:a Alf Höglund, Jössefiskarna, 41 poäng

Äldre Herrveteraner:
1:a Morgan Rehn, SFK Wasa, 39 poäng, och platssiffror 15-13-11 och vikten 8613 gr.
2:a Anders Brodin, SFK Trekroken, 39 poäng, och platssiffror 15-13-11 och vikten 7560 gr.
3:a Åke Hallstensson, Torsby SFK, 39 poäng, och platssiffror 14-13-12

Damveteraner:
1:a Sylvia Jarmuszewski, SFK Wasa, 44 poäng
2:a Margareta Björn, Jössefiskarna, 43 poäng
3:a Britt Lindgren, SFK Wasa, 42 poäng

Äldre Damveteraner:
1:a Monica Johansson, Åmotfors AFKT, 45 poäng
2:a Monica Högman, SFK Trekroken, 41 poäng
3:a Gull-Britt Karlsson, Jössefiskarna, 40 poäng

Stort Grattis till era prestationer,.

Den kompletta sammanställningen kommer så fort densamma är renskriven och klar.