Kommande tävlingar m.m.

Lördagen d. 1 augusti
Nordmarksfiskarna arrangerar DM-Cup 3 Internationellt mete, i Byälven Säffle
Lottning 0900.
Tävlingstid 11-15.
Välkomna.

Söndagen d. 2 augusti
KM-Dag
SFK Trekroken arrangerar KM-3 Traditionellt Mete i Borgvik.
Lottning 09,00
Tävlingstid 10,00-14,00
Hjärtligt Välkomna

Måndagen d. 3 augusti

Nu startar vi upp sommarens barn/ungdomsmetet i samarbete med Lions.
Hjärtligt Välkomna.

Onsdagen d. 5 augusti
SFK Trekrokens 5-dagars meteserie deltävling 4
Vi fiskar i Byälven Säffle
Lottning 17,15
Tävlingstid 08,00-21,00
Hjärtligt Välkomna

Torsdagen d. 6 augusti
SFK Trekrokens 7-dagars 2-mannalag serien, deltävling 4
Vi fiskar i Sandsjön.
Lottning 17,15
Tävlingstid 18,00-21,00
Hjärtligt Välkomna

Lördagen d. 8 augusti
Feeder DM
OBS Föranmälan!
Mer info gällande Var, När Hur m.m. återkommer vi med i början på veckan.

SFK Wasa meddelar:

SFK Wasa meddelar:

Lördagen den 18/7 arrangerar vi FILIBJURNAPPET.
Samling från kl 08.00, vid Strandvägsskolans parkering.
Tävlingstid 10.00-14.00.
Fritt bete.
Två klasser i respektive herr och dam.
Seniorer upp till 65 år och veteraner från 66 år.
Juniorer yngre (13-15 år) och äldre (16-19 år) samt en knatteklass upp till 12 år.
Ett extrapris till alla klass segrare från Wasabröd/Barilla.
Pris till alla knattar och juniorer.
Tävlingsplats är SKILLERÄLVEN/DAGLÖSEN i FILIPSTAD.
Alla är välkomna!

För att förhindra spridning av COVID-19.
Stanna hemma även om du känner dig lite förkyld.
Håll avstånd till andra.

Söndagen den 26/7
anordnar SFK Wasa internationellt mete för 2-mannalag i 12 timmar.
Tävlingsplats Daglösen i Filipstad.
Lottning kl 07.00.
Tävlingstid 08.00-20.00.
En sektion. En klass.
Startavgift 200 kr/lag. Samling på gräsplan nedanför Strandvägsskolan.
OBS!! Endast föranmälan, senast den 24/7.
Det är begränsat med platser, så det är först till kvarn som gäller.
0590-13277 el 070-4694434.

Så gick det i Filipstad….

DM-Cup 5 Mete, avgjordes i Skillerälven/Daglösen i Filipstad i dag, där Ingemar Lindgren fixade totalsegern den här lördagen.
Stort Grattis Ingemar.

Detta innebär att nu återstår endast den första deltävlingen, Var vi hamnar, ja det återkommer vi med.

Resultatlistan finns nu inne på sidan.

DM Cup 5 Trad mete.

Nu på lördag den 27/6
Arrangerar SFK Wasa DM Cup 5 i trad mete vid Skillerälven/Daglösen i Filipstad.
Samling vid Strandvägsskolans parkering.
Anmälan från 08.00.
Tävlingstid 10.00-14.00.
Välkomna!


För att förhindra spridning av COVID-19.
Stanna hemma även om du känner dig lite förkyld.
Håll avstånd till andra.

Så gick det i Kristinehamn….

DM-Cup 4 avgjordes i Varnan, Kristinehamn, den här gången, och vi blev 39 till start.
Fisket visade sig vara relativt segt, dock fick alla fisk att väga in.
Totalsegern fixade Dennis Einarsson, med en fångst på 6890 gr.
Stort Grattis till den segern.
Resultatlistan finns nu inne på sidan.

För våra medlemmar, så räknades också dagens tävling in i vår KM-Serie, vilket nu innebär att vi har avklarat två av de tre deltävlingarna
Den resultatsammanställningen finns också inne på sidan nu.

Tävlingar närmast i tid.

Onsdag d. 17 juni

Gäller SFK Trekrokens medlemmar.
5-dagars serien, deltävling 3.
Internationellt Mete
Vi fiskar denna gången i Mariebergsviken Karlstad
Lottning 17,15
Tävlingstid 18,00-21,00
Välkomna

Söndag d. 21 juni.

SFK Trekroken arrangerar DM-Cup 4, Traditionellt Mete
OBS! ÄNDRAT TÄVLINGSVATTEN!
Vi fiskar i Varnan Kristinehamn den här gången.
För att förhindra spridning av COVID-19.
Stanna hemma även om du känner dig lite förkyld.
Håll avstånd till andra.
För SFK Trekrokens medlemmar räknas denna tävling in i Trad KM serien.
Samling från kl. 08,00
Utgång 09,30
Tävlingstid 10,00-14,00
Alla Hjärtligt Välkomna.

Så gick det i Arvika i går.

I går var det dags för DM-Cup 3 i Kyrkviken, Arvika, där Jössefiskarna fixade arrangemanget.

41 tävlande kom till start i finvädret, där Alf Höglind lyckades bäst med hela 6050 gr.

Stort Grattis till den totalsegern.

Våra egna som lyckades med en topp 5 placering, är:
HS 3:a Kristian Bergström
HS 4:a Dennis Einarsson
HS 5:a Tomas Johannesson
ÄHV 5:a Rolf Axelsson
DV 3:a Maj-Britt Nilsson
Stort Grattis till era prestationer.

Resultatlistan finns nu inne på sidan.