DM-Cup Internationellt Mete avgjort !

1Söndagen innefattade avslutningstävlingen i DM-Cup Internationellt Mete, och den här gången fiskades det i Kyrkviken i Arvika.
Topp tre, totalt i Cupen, blev som följer:
1:a Patrik Zetterqvist med 4 poäng.
2:a Fredrik Härnes med 6,5 poäng
3:a Joakim Hansen med 7 poäng

Stort Grattis till er.

Komplett resultatlista finns nu inne på sidan, och du har en direktlänk till densamma HÄR.

Så gick det i Åmål.

41428042_1943896239008958_8509965208641339392_nI helgen som gick, avgjordes årets upplaga av “Fiskehälja” i Åmål.

Och vi gratulerar Roger Larsson till totalsegern, med helgens tyngsta fångst.

Resultatlistorna finns nu inne på sidan, avd. Resultat/Sommar

Och som vanligt, en direktlänk här nedanför till respektive lista:
Lördag
Söndag

Slutresultat i våra serier.

Nu är både 5-dagars serien, och 7-dagars 2-mannalag serien avslutade för den här sommaren. Båda serierna avslutades i Byälven, Säffle.

5-dagars serien:
Deltävling 5:
Här lyckades Stefan bäst bland herrarna, med hela 12350 gr.
Lennart blev 2:a med 10650 gr. och
Ingvar 3:a med 8105 gr.
Gällande damerna, lyckades Britta bäst med 5410 gr.
Maj-Britt 2:a med 3615 gr. och
Saga 3:a med 1260 gr.

Totalt sammanlagt topp tre i respektive klass:
Herrar:
1:a Anders Brodin 3 poäng (1-1-1)
2:a Stefan Simon 5 poäng (1-1-3)
3:a Bo Nilsson 9 poäng. (2-2-5)
medan Lennart Grääs som också hade 9 poäng (2-3-4)
missade pallen p.g.a. sämre platssiffror
Damer:
1:a Britta Kullberg 3 poäng (1-1-1)
2:a Maj-Britt Nilsson 4 poäng (1-1-2)
3:a Saga Gustafsson 6 poäng (2-2-2)

7-dagars 2-mannalag serien:
Deltävling 7:
Här lyckades Sören och Niclas bäst med 13860 gr.
Bosse och Håkan blev 2:a med 13350 gr.
Saga och Maj-Britt 3:a med 6025 gr.

Totalt sammanlagt, topp tre:
1:a Niclas Grundstrm och Sören Johannesson 4 poäng. (1-1-1-1)
2:a Stefan Simon och Lennart Grääs 7 poäng (1-2-2-2)
3:a Bo Nilsson och Håkan Toreld 8 poäng (1-2-2-3)

Stort Grattis till er alla !

Komplette resultatlistor finns nu inne på sidan.
Och ni hittar respektive lista under avd. Resultat.

Tävlingar på g.

Torsdagen d. 30 augusti
Det är dags för finalen i våran 5-dagars serie.
Vi kör på kajen vid Byälven i Säffle
Lottning 17,00
Tävlingstid 17,30-20,30   OBS! Tiden!!!!!
Välkomna 


Söndagen d. 2 september.
Nu är det dags för finalen i vår 7-dagars 2-manna lag serie.
Även nu kör vi på kajen vid Byälven i Säffle.
Lottning 08,30
Tävlingstid 10,00-14,00
Välkomna.

 

SM-Mete…..Så här blev årets resultatlistor.

imagesSM-Mete 2018 är avgjort !

Och för Värmlands del, blev det ju några pallplatser även i år, Vi börjar med den individuella tävlingens topp tre, vilka är som följer:

Herrveteraner: 2:a Conny Andersson, SFK Wasa.
Damveteraner: 2:a Sylvia Jarmuszewski, SFK Wasa.
Äldre Damveteraner: 1:a Ingvor Göransson, SFK Wasa.

Och så även en del lagplaceringar inom topp tre:
Herrveteraner: 2:a SFK Wasa, bestående av,
Ingemar Lindgren, Kenneth Danielsson och Conny Andersson.

Äldre Damveteraner: 1:a Torsby SFK, bestående av,
Birgitta Engström, Britta Kullberg och Marianne Sundin.

Stort Grattis till er alla.

Resultatlistorna i sin helhet finns nu inne på sidan, vilka ni också hittar här nedanför.
Individuella resultatlistan HÄR, och Lagresultatet HÄR

 

Ett par resultat.

Den näst sista deltävlingen i 7-dagars 2-mannalagserien avgjordes under den gångna veckan, och vi gratulerar Niclas och Sören till ännu en seger.
Hela resultatsammanställningen ser du HÄR


I lördags var det dags för årets upplaga av tävlingen “Tre Broar” i Sunne.
Fick resultatlistan därifrån nu, i alla fall de två bästa i respektive klass, där vi ser att våra medlemmar lyckades bra, för i klassen:

Herr, blev Bo Nilsson 2:a
Dam, Monica Högman 1:a och Maj-Britt Nilsson 2:a

Grattis till de placeringarna

Resultatlistan ser ni HÄR


SM-Mete har ju också genomförts under helgen, och de resultaten återkommer vi med när vi hittar desamma.

 

 

Metet, nu i helgen, för de som inte åker på SM

Metet m.m. i Värmland, under SM helgen.


Helgen d. 25-26 augusti
SM-Mete


För er som inte åker på SM, finns en del att välja på.

Tävlingen 3 broar i Sunne 2018Lördagen d. 25 augusti
Metetävlimgen, 3 broar i centrala Sunne
Tävlingstid 10,00-14,00
Mer info på fotot, här brevid.


Lördagen d. 25 augusti.
SFK Trekroken kör Barn/Ungdoms KM på Karba
Lottning 09,30
Tävlingstid 10,00-12,00
Välkomna


Söndagen d. 26 augusti
Nordmarksfiskarna (SFK Väst) arrangerar ”Grensekongen” i Römsjöen (samma ställe som 2016)
Anmälan på plats från ca. 08,30
Tävlingstid 11,00-14,00
Alla är Hjärtligt Välkomna.

 

KM-Internationellt Mete.

ResultatbildI söndags avgjordes KM-Internationellt Mete, i Byälven, Säffle.
10 deltagare gjorde upp om mästartiteln, vi gratulerar Stefan Simon till tävlingens högsta vikt, och därmed blev han också Klubbmästare 2018.

Hela resultatlistan finns nu inne på sidan, och som vanligt, en länk till densamma HÄR.