Så utföll resultatet i Liljedal, i går kväll.

Den fjärde deltävlingen i 7-dagars 2-mannalag serien avgjordes i går kväll i Liljedal.
Niclas ock Sören lyckades bäst med nästan tretton och ett halvt kilo.
Stort Grattis till den här delsegern.

Komplett resultat, som det står efter fyra deltävlingar, ligger nu inne på sidan.

I kväll är det 5-dagars serien som stå på agendan, hur det går där återkommer vi med efter den tävlingen är avslutad.

Metet den närmaste veckan.

Tisdag d. 6 augusti.

Nu startar vi upp Fiskeskolan / Mete efter sommaruppehållet.

Vi kör igång 17,30 precis som vanligt, och vi samlas vid småbåtshamnen, Karba.

Hjärtligt Välkomna


Onsdag d. 7 augusti

Vi kör den 4:e deltävlingen i 7-dagars 2-mannalag serien.
OBS! Ändrat tävlingsområde !
Vi kommer fiska i Liljedal den här gången.
Lottning 17,15
Tävlingstid 18,00-21,00
Välkomna


Torsdag d. 8 augusti
Vi kör den 4:e deltävlingen i 5-dagars serien.
Vi fiskar i Byälven Säffle, med samling vid kajen nerströms från Medborgarhuset.
Lottning 17,15
Tävlingstid 18,00-21,00
Välkomna


Lördag d. 10 augusti.

Jössefiskarna arrangerar den 4:e deltävlingen i
DM-Cup Mete.
Vi fiskar i Kyrkviken, Arvika.
Samling och anmälan på gräsplanen
vid före detta Tobaksbolaget.
Anmälan är öppen från ca. 08,00
Tävlingstid 10,00-14,00
Alla är hjärtligt välkomna.


Söndag d. 11 augusti.

KM-Dag
Vi kör vårt KM-Mete i småbåtshamnen, Karba.
Lottning 09,00
Tävlingstid 10,00-14,00
Hjärtligt Välkomna.

Nu är resultatlistan renskriven.

Och nu vet vi vem som vann årets upplaga utav “Vikinganappet” i Byälven i Säffle.

36 deltagare blev det, och den som lyckades bäst var
Harry Rajala, som fiskar för Storfors SFK.
Han hade nämligen den klart överlägsna vikten som hamnade på hela 7049 gr.
nästan dubbelt så mycket som 2:an
Stort Grattis till segern Harry.

Våra egna som lyckades med en topp 5 placering var:
Herrar
Anders Brodin 3:a och Dennis Einarsson 4:a
Damer
Marianne Sundin 2:a och Maj-Britt Nilsson 3:a

Hela resultatlistan finns nu inne på sidan.

Tävling på lördag.

Lördagen d. 3 augusti

Vikinganappet.
Samling vid Medborgarhuset i Säffle från kl. 08,00
Tävlingstid: 10,00-14,00
Toppknuten lina / Fri Spölängd.
Bete: Mask, Maggot, Mais.
Klasser: Herrar / Damer från 16 år och äldre.
Juniorer upp t.o.m. 15 år.
Alla är Hjärtligt Välkomna.

Finns några platser kvar på 12-tim. på söndag

Finns fortfarande några platser kvar på 12-tim. “extremfiske” i Daglösen d. 28 / 7

Mer tävlingsinfo här:
Söndagen den 28/7
Anordnar SFK Wasa internationellt mete för 2-mannalag i 12 timmar.
Tävlingsplats Daglösen i Filipstad.
Lottning kl 07.00.
Tävlingstid 08.00-20.00.
En sektion. En klass.
Startavgift 200 kr/lag.
Samling på gräsplan nedanför Strandvägsskolan.
OBS!! Endast föranmälan, senast den 26/7.
Det är begränsat med platser, så det är först till kvarn som gäller.
0590-13277 el 070-4694434.

Vi har ett resultat !

I dag avgjordes “Filibjurnappet” i Filipstad, där SFK Wasa fixade arrangemanget.

Ett 40-tal, blev antalet till start, varav 8 st. var i klasserna Juniorer och Knattar.
Totalsegern fixade Daniel Malmqvist, SFK Trekroken
Bästa junior blev Melvin Lindgren, SFK Wasa.
Bästa Knatte blev Engla Lindgren, SFK Wasa

Våra medlemmar inom topp tre är som följer:
HS 1:a Daniel Malmqvist.
HS 2:a Lennart Grääs.
HV 3:a Bo Nilsson.
DV 1:a Maj-Britt Nilsson.

Stort Grattis till respektive topp placeringar.

Tävlingen innefattade även ett lagtävlings moment, hur det gick där, ser ni i resultatlistan.

Komplett resultat finns nu inne på sidan.

Metet som är på g.

Lördagen den 20/7
SFK Wasa arrangerar  FILIBJURNAPPET.
Samling från kl 08.00, vid Strandvägsskolans parkering. Tävlingstid 10.00-14.00.
Fritt bete.
Två klasser i respektive herr och dam.
Seniorer upp till 65 år och veteraner från 66 år.
Juniorer yngre (13-15 år) och äldre (16-19 år)
samt en knatteklass upp till 12 år.
Ett extrapris till alla klass segrare från Wasabröd/Barilla.
Pris till alla knattar och juniorer.
Tävlingsplats är SKILLERÄLVEN/DAGLÖSEN i FILIPSTAD. Alla är välkomna!

Söndagen den 28/7
Anordnar SFK Wasa internationellt mete för 2-mannalag i 12 timmar.
Tävlingsplats Daglösen i Filipstad.
Lottning kl 07.00.
Tävlingstid 08.00-20.00.
En sektion. En klass.
Startavgift 200 kr/lag.
Samling på gräsplan nedanför Strandvägsskolan.
OBS!! Endast föranmälan, senast den 26/7.
Det är begränsat med platser, så det är först till kvarn som gäller.
0590-13277 el 070-4694434.

Äntligen klart!

     

Äntligen !!!!!!!!

”Bättre sent än aldrig”

Efter julen 2018 hade vi fått en hel del julgranar, som vi skulle använda till att bygga risvasar på Grumsfjorden, men Kung Vinter satte käppar i hjulen för oss, Isen blev aldrig tillräckligt säker för sådana förehavanden, vilket innebar att vi fick vänta till nu med just detta att fixa risvasarna.

Och NU äntligen är samtliga granar utplacerade i Grumsfjorden, och jag återkommer inom kort med en karta, som visar var de är placerade, ska bara rita in var de ligger först.

Stort tack till alla er som skänkte era julgranar till detta ändamål.
Tack till Stavdal, för hjälpen med förankringsmaterial.

Och tack till er som hjälpte till att få ut allt i sjön.

SM-Mete, Lag – dagen. Nu kompletterat med resultatlistan.

   

SM-Mete, Lag – dagen i Järvträsk,
Så här gick det för Värmlandsdistriktet.

SFK Trekroken fixade Herrsenior Bronset,
via Daniel Malmqvist, Tomas Johannesson och
Dennis Einarsson.
SFK Wasa fixade Damveteran Guldet,
via Britt Lindgren, Sylvia Jarmuszewski och Eva Olvenius.
Jössefiskarna fixade Äldre Herrveteran Silvret,
via Inge Björn, Roger Karlsson och Gull-Britt Karlsson.
Åmotfors AFKT fixade Äldre Damveteran Guldet, via Gerd Andersson, Birgitta Larsson och Monica Johansson.
Torsby SFK fixade Äldre Damveteran Bronset, via Birgitta Engström och
Marianne Sundin.

Stort Grattis till respektive pallplats.

Resultatlistan finns nu inne på sidan.

SM-Mete Individuella dagen.

  
Individuella dagen i Järvträsk, så här gick det för Värmlandsdistriktet.

Per Erik Olsson, Jössefiskarna, fixade Herrsenior Bronset.
Margareta Björn, Jössefiskarna, fixade Damveteran Bronset.
Åke Hallstensson, Torsby SFK, fixade Äldre Herrveteran Guldet.
Inge Björn, Jössefiskarna, fixade Äldre Herrveteran Bronset

Stort Grattis till respektive pallplats.

Resultatlistan för den individuella dagens tävling finns nu inne på sidan.