Detta är på g, här i Värmland.

Lördagen d. 22 september 27 oktober
OBS! Datum för tävlingsmötet är ändrat, och kommer vara d. 27 oktober i stället !


Lördagen d. 22 september
DM Gädda är tyvärr inställt.


Söndagen d. 23 september

viking-1Vikinganappet.
Samling vid Medborgarhuset i Säffle från kl. 08,00
Tävlingstid: 10,00-14,00
Toppknuten lina / Fri Spölängd.
Bete: Mask, Maggot, Mais.
Klasser: Herrar / Damer från 16 år och äldre. Juniorer upp t.o.m. 15 år.
Alla är Välkomna.

RST Mete 2018 avgjort.

1

RST-Metye i Svartån, Örebro avgjordes i lördags.
Det nappade bra med mört björkna samt löja men mycket sparsamt med braxen.
Lagsegern fixade
Örebro med 44 164gr.
2:a blev Värmland med 35 321gr.
och 3:a Skaraborg med 28 728gr.
RST mästare och bästa herre, blev Patrik Dahlström Ngf 8020gr.
Bästa dam Inger Ekbom Ngf , med 4836gr.
Och Bästa Junior David Svensson Järpås, med 2572gr.
Stort Grattis till respektive seger.

Värmlands deltagare inom topp 3, som följer:
DV 3:a Eva Olvenius, SFK Wasa
ÄDV 1:a Gullbritt Karlsson, Jössefiskarna.
ÄDV 2:a Birgitta Engström, Torsby SFK.
ÄDV 3:a Monica Högman, SFK Trekroken.
ÄHV 1:a Lennart Kilestad, SFK Wasa.
ÄHV 3:a Gösta Olsson, Torsby SFK.
HV 2:a Ingemar Lindgren, SFK Wasa.
HV 3:a Conny Andersson, SFK Wasa.
Stort Grattis till er också.

Resultat finns nu inne på sidan, och som vanligt en direktlänk till densamma HÄR.

DM-Cup Internationellt Mete avgjort !

1Söndagen innefattade avslutningstävlingen i DM-Cup Internationellt Mete, och den här gången fiskades det i Kyrkviken i Arvika.
Topp tre, totalt i Cupen, blev som följer:
1:a Patrik Zetterqvist med 4 poäng.
2:a Fredrik Härnes med 6,5 poäng
3:a Joakim Hansen med 7 poäng

Stort Grattis till er.

Komplett resultatlista finns nu inne på sidan, och du har en direktlänk till densamma HÄR.

Så gick det i Åmål.

41428042_1943896239008958_8509965208641339392_nI helgen som gick, avgjordes årets upplaga av ”Fiskehälja” i Åmål.

Och vi gratulerar Roger Larsson till totalsegern, med helgens tyngsta fångst.

Resultatlistorna finns nu inne på sidan, avd. Resultat/Sommar

Och som vanligt, en direktlänk här nedanför till respektive lista:
Lördag
Söndag

Slutresultat i våra serier.

Nu är både 5-dagars serien, och 7-dagars 2-mannalag serien avslutade för den här sommaren. Båda serierna avslutades i Byälven, Säffle.

5-dagars serien:
Deltävling 5:
Här lyckades Stefan bäst bland herrarna, med hela 12350 gr.
Lennart blev 2:a med 10650 gr. och
Ingvar 3:a med 8105 gr.
Gällande damerna, lyckades Britta bäst med 5410 gr.
Maj-Britt 2:a med 3615 gr. och
Saga 3:a med 1260 gr.

Totalt sammanlagt topp tre i respektive klass:
Herrar:
1:a Anders Brodin 3 poäng (1-1-1)
2:a Stefan Simon 5 poäng (1-1-3)
3:a Bo Nilsson 9 poäng. (2-2-5)
medan Lennart Grääs som också hade 9 poäng (2-3-4)
missade pallen p.g.a. sämre platssiffror
Damer:
1:a Britta Kullberg 3 poäng (1-1-1)
2:a Maj-Britt Nilsson 4 poäng (1-1-2)
3:a Saga Gustafsson 6 poäng (2-2-2)

7-dagars 2-mannalag serien:
Deltävling 7:
Här lyckades Sören och Niclas bäst med 13860 gr.
Bosse och Håkan blev 2:a med 13350 gr.
Saga och Maj-Britt 3:a med 6025 gr.

Totalt sammanlagt, topp tre:
1:a Niclas Grundstrm och Sören Johannesson 4 poäng. (1-1-1-1)
2:a Stefan Simon och Lennart Grääs 7 poäng (1-2-2-2)
3:a Bo Nilsson och Håkan Toreld 8 poäng (1-2-2-3)

Stort Grattis till er alla !

Komplette resultatlistor finns nu inne på sidan.
Och ni hittar respektive lista under avd. Resultat.

Tävlingar på g.

Torsdagen d. 30 augusti
Det är dags för finalen i våran 5-dagars serie.
Vi kör på kajen vid Byälven i Säffle
Lottning 17,00
Tävlingstid 17,30-20,30   OBS! Tiden!!!!!
Välkomna 


Söndagen d. 2 september.
Nu är det dags för finalen i vår 7-dagars 2-manna lag serie.
Även nu kör vi på kajen vid Byälven i Säffle.
Lottning 08,30
Tävlingstid 10,00-14,00
Välkomna.

 

SM-Mete…..Så här blev årets resultatlistor.

imagesSM-Mete 2018 är avgjort !

Och för Värmlands del, blev det ju några pallplatser även i år, Vi börjar med den individuella tävlingens topp tre, vilka är som följer:

Herrveteraner: 2:a Conny Andersson, SFK Wasa.
Damveteraner: 2:a Sylvia Jarmuszewski, SFK Wasa.
Äldre Damveteraner: 1:a Ingvor Göransson, SFK Wasa.

Och så även en del lagplaceringar inom topp tre:
Herrveteraner: 2:a SFK Wasa, bestående av,
Ingemar Lindgren, Kenneth Danielsson och Conny Andersson.

Äldre Damveteraner: 1:a Torsby SFK, bestående av,
Birgitta Engström, Britta Kullberg och Marianne Sundin.

Stort Grattis till er alla.

Resultatlistorna i sin helhet finns nu inne på sidan, vilka ni också hittar här nedanför.
Individuella resultatlistan HÄR, och Lagresultatet HÄR

 

Ett par resultat.

Den näst sista deltävlingen i 7-dagars 2-mannalagserien avgjordes under den gångna veckan, och vi gratulerar Niclas och Sören till ännu en seger.
Hela resultatsammanställningen ser du HÄR


I lördags var det dags för årets upplaga av tävlingen ”Tre Broar” i Sunne.
Fick resultatlistan därifrån nu, i alla fall de två bästa i respektive klass, där vi ser att våra medlemmar lyckades bra, för i klassen:

Herr, blev Bo Nilsson 2:a
Dam, Monica Högman 1:a och Maj-Britt Nilsson 2:a

Grattis till de placeringarna

Resultatlistan ser ni HÄR


SM-Mete har ju också genomförts under helgen, och de resultaten återkommer vi med när vi hittar desamma.