Lite från gårdagens årsmöte.

I går kväll var det ju dags för vårt årsmöte för året 2018.

Vi blev, (om jag räknade rätt) 27 st. som behandlade den sedvanliga agendan.

Rolf skänkte priser till ett lotteri, vilket uppskattades.
Tack Rolf för detta bidrag till klubben.

Niclas fixade förtäringen, som i år bestod utav smörgåstårtor med kaffe / dricka.
Tack Niclas för det.

 Vi avslutade med, som vanligt, en prisutdelning efter årets klubbtävlingar, både förra vinterns pimpel och den gångna sommarens mete, varefter ordförande Karl-Erik Tomasson avslutade mötet med att tacka för visat intresse.

Tack alla för ett riktigt trevligt möte, nu laddar vi inför kommande vinter.

Vikinganappet….Så här gick det !

9“Vikinganappet 2018” 

Det var vad som stod på agendan i dag, i alla fall för de 43 som kom till start i Säffle.
Vädergudarna fixade en lucka……vilket innebar riktigt bra förhållande, gällande vindarna, regnet slapp vi också ifrån, och solen visade ansiktet nästan hela dagen.
Som sagt, 43 till start, fördelat på 33 herrar och 10 damer, tyvärr inga juniorer den här gången.
Bäst lyckades Ingemar Lindgren, som tog segern i klassen Herrar, och totalsegern med dagens högsta vikt på 13159 gr.
Bland Damerna fiskade Britt Lindgren segern med 4321 gr.
Båda fiskar för SFK Wasa
Stort Grattis till respektive klasseger.

Våra medlemmar, som fick pris i dag var:
Herrar
3:a Tomas Johannesson
6:a Bo Nilsson
7:a Ingvar Fällman
13:e Sven-Erik Holmberg
14:e Östen Gustafsson
Damer
2:a Maj-Britt Nilsson
5:a Saga Gustafsson
Grattis till era prestationer.

Resultatlistan finns nu inne på sidan, och som vanligt, en direktlänk till just den listan HÄR

Detta är på g, här i Värmland.

Söndagen d. 23 september

viking-1Vikinganappet.
Samling vid Medborgarhuset i Säffle från kl. 08,00
Tävlingstid: 10,00-14,00
Toppknuten lina / Fri Spölängd.
Bete: Mask, Maggot, Mais.
Klasser: Herrar / Damer från 16 år och äldre. Juniorer upp t.o.m. 15 år.
Alla är Välkomna.

RST Mete 2018 avgjort.

1

RST-Metye i Svartån, Örebro avgjordes i lördags.
Det nappade bra med mört björkna samt löja men mycket sparsamt med braxen.
Lagsegern fixade
Örebro med 44 164gr.
2:a blev Värmland med 35 321gr.
och 3:a Skaraborg med 28 728gr.
RST mästare och bästa herre, blev Patrik Dahlström Ngf 8020gr.
Bästa dam Inger Ekbom Ngf , med 4836gr.
Och Bästa Junior David Svensson Järpås, med 2572gr.
Stort Grattis till respektive seger.

Värmlands deltagare inom topp 3, som följer:
DV 3:a Eva Olvenius, SFK Wasa
ÄDV 1:a Gullbritt Karlsson, Jössefiskarna.
ÄDV 2:a Birgitta Engström, Torsby SFK.
ÄDV 3:a Monica Högman, SFK Trekroken.
ÄHV 1:a Lennart Kilestad, SFK Wasa.
ÄHV 3:a Gösta Olsson, Torsby SFK.
HV 2:a Ingemar Lindgren, SFK Wasa.
HV 3:a Conny Andersson, SFK Wasa.
Stort Grattis till er också.

Resultat finns nu inne på sidan, och som vanligt en direktlänk till densamma HÄR.

DM-Cup Internationellt Mete avgjort !

1Söndagen innefattade avslutningstävlingen i DM-Cup Internationellt Mete, och den här gången fiskades det i Kyrkviken i Arvika.
Topp tre, totalt i Cupen, blev som följer:
1:a Patrik Zetterqvist med 4 poäng.
2:a Fredrik Härnes med 6,5 poäng
3:a Joakim Hansen med 7 poäng

Stort Grattis till er.

Komplett resultatlista finns nu inne på sidan, och du har en direktlänk till densamma HÄR.

Så gick det i Åmål.

41428042_1943896239008958_8509965208641339392_nI helgen som gick, avgjordes årets upplaga av “Fiskehälja” i Åmål.

Och vi gratulerar Roger Larsson till totalsegern, med helgens tyngsta fångst.

Resultatlistorna finns nu inne på sidan, avd. Resultat/Sommar

Och som vanligt, en direktlänk här nedanför till respektive lista:
Lördag
Söndag

Slutresultat i våra serier.

Nu är både 5-dagars serien, och 7-dagars 2-mannalag serien avslutade för den här sommaren. Båda serierna avslutades i Byälven, Säffle.

5-dagars serien:
Deltävling 5:
Här lyckades Stefan bäst bland herrarna, med hela 12350 gr.
Lennart blev 2:a med 10650 gr. och
Ingvar 3:a med 8105 gr.
Gällande damerna, lyckades Britta bäst med 5410 gr.
Maj-Britt 2:a med 3615 gr. och
Saga 3:a med 1260 gr.

Totalt sammanlagt topp tre i respektive klass:
Herrar:
1:a Anders Brodin 3 poäng (1-1-1)
2:a Stefan Simon 5 poäng (1-1-3)
3:a Bo Nilsson 9 poäng. (2-2-5)
medan Lennart Grääs som också hade 9 poäng (2-3-4)
missade pallen p.g.a. sämre platssiffror
Damer:
1:a Britta Kullberg 3 poäng (1-1-1)
2:a Maj-Britt Nilsson 4 poäng (1-1-2)
3:a Saga Gustafsson 6 poäng (2-2-2)

7-dagars 2-mannalag serien:
Deltävling 7:
Här lyckades Sören och Niclas bäst med 13860 gr.
Bosse och Håkan blev 2:a med 13350 gr.
Saga och Maj-Britt 3:a med 6025 gr.

Totalt sammanlagt, topp tre:
1:a Niclas Grundstrm och Sören Johannesson 4 poäng. (1-1-1-1)
2:a Stefan Simon och Lennart Grääs 7 poäng (1-2-2-2)
3:a Bo Nilsson och Håkan Toreld 8 poäng (1-2-2-3)

Stort Grattis till er alla !

Komplette resultatlistor finns nu inne på sidan.
Och ni hittar respektive lista under avd. Resultat.